Logo zadzwonił - kto dzwonił, nieznany numer
pl
szukanie

Numery PREMIUM

numery,płatne,uwaga,niebezpieczne,premium

Numery premium o podwyższonej opłacie

Numery premium lub usługi "premium rate" to skrócone numery telefonów (zazwyczaj), z którymi połączenie (lub SMS) kosztuje znacznie więcej od analogicznego połączenia ze standardowym numerem. Oferują one wiele różnego rodzaju usług takich jak ściąganie dzwonków, pobieranie gier na telefon, czaty, wspieranie fundacji pomagających ludziom poszkodowanym lub chorym. Niestety często zdarza się, że usługi te są nadużywane i wykorzystywane w nie do końca legalny sposób.

W praktyce usługodawcy mają obowiązek zgłoszenia numeru do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (7 dni przed rozpoczęciem usługi). Jeśli to zrobili, to na tej stronie znajdziesz potrzebne informacje na ten temat (cenę, operatory, datę rozpoczęcia usługi, itp.). Jeśli nie, to istnieje też spore prawdopodobieństwo, że jakiś użytkownik dodał stosowny komentarz. Możesz też sprawdzić bezpośrednio na stronie UKE.
Jak zablokować numery premium?

Istnieje wiele różnych metod usunięcia subskrypcji:

blokada u operatora - to blokada całkowita i w większości przypadków najbardziej pożądana. Oznacza, że nie będziesz otrzymywać już żadnej wiadomości premium (chcianej i niechcianej). Zawsze możesz tę blokadę zdjąć. W tym celu należy skontaktować się z operatorem sieci (telefonicznie lub osobiście) albo zrobić to online w serwisie internetowym operatora. Operator ma obowiązek zablokować numery premium na Twoje żądanie.
zablokować konkretną usługę premium - wciąż będziesz otrzymywać resztę wiadomości (jeśli takie subskrybowałeś). Zazwyczaj należy wysłać wiadomość w stylu "STOP XYZ" (XYZ to konkretny, określony ciąg znaków) na dany numer telefonu.
ustalić limit kwotowy - u niektórych operatorów możesz ustalić górną miesięczną kwotę, którą jesteś skłonny wydać na usługi premium.

Jak określić koszt SMS-a z numeru premium?

Na szczęście istnieje łatwy sposób na określenie ceny SMS-a. Koszt zależy od pierwszych cyfr (lub cyfry) numeru:

numer rozpoczynający się od cyfry 7 - składa się z 4 do 5 znaków, o koszcie (maksymalnie 10 PLN) informuje cyfra znajdująca się po siódemce (wartość netto). Przykładowo numer rozpoczynający się od 72XX będzie kosztował 2 PLN + VAT
numer rozpoczynający się od cyfry 9 - składa się z 5 do 6 znaków, o koszcie (maksymalnie kilkadziesiąt złotych) informują 2 pierwsze cyfry znajdujące się po dziewiątce (wartość netto). Przykładowo numer rozpoczynający się od 925XX będzie kosztował 25 PLN + VAT

Istnieją też dłuższe numery rozpoczynające się od cyfry 7, dla których nie ma konkretnych reguł odnośnie ich kosztu.

Dlaczego dostaję niechcianego SMS-a premium?

Powodów może być naprawdę wiele. Mimo, że ochrona praw konsumenta podlega nieustannej poprawie, liczba oszustw wcale nie maleje. Problem tkwi w fakcie, że zarówno dostawca jak i operator czerpią z tego procederu korzyści materialne.

Teoretycznie niemożliwe jest by bez Twojego udziału lub dostępu do Twojego telefonu, naciągacz subskrybował usługę premium. Jeśli mimo wszystko dostałeś SMS-a premium istnieje kilka różnych możliwości:

jesteś nieświadomy subskrypcji. Wiąże się to z nieprzeczytaniem tekstu pisanego małą literą (często graniczy to z cudem), oznaczonego gwiazdką "*" lub użyciem przez oszusta metody socjotechnicznej. W ten sposób możesz nieświadomie wysłać wiadomość tekstową ze swojego telefonu ma numer aktywujący daną usługę.
masz wirusa lub ktoś miał dostęp do telefonu i subskrybował usługę bez Twojej wiedzy
dostawca łamie prawo i działa całkowicie nielegalnie


Naciągacze mogą stosować jedną z powyższych technik manipulacyjnych, używając do tego różnych kanałów komunikacyjnych, np. SMS, MMS, wiadomość e-mail, list, rozmowa telefoniczna, etc.:

wyślij SMS-a na numer XYZ aby: aktywować usługę / zapisać się do / wygrać / itd.
wyślij SMS-a na numer XYZ aby wyłączyć usługę / dezaktywować / zrezygnować z / itd. Usługa ta zazwyczaj nie jest aktywowana, ale wiadomość na pewno przykuje Twoją uwagę i wykorzysta "efekt paniki".


Kilka przykładów ("XYZ" to konkretny numer telefonu):

obie techniki w jednej wiadomośći: "Gratulujemy, Twój numer został wylosowany spośród setek tysięcy innych, by otrzymać horoskop w niesamowicie niskiej cenie (jedyne 3,66 złote za sms) wyślij SMS o treści TAK na numer XYZ! By odmówić, wyślij SMS o treści NIE pod ten sam numer".
technika na dezaktywację: "Aktywowana została właśnie usługa POGODA. Cena 1,23 zł. za wiadomość. Aby wylaczyc wyslij STOP na XYZ".

Dostałem niechcianego SMS-a premium, co robić?

Skontaktuj się ze swoim operatorem sieci i przedstaw całą sytuację. W wielu przypadkach można zablokować płatność.
Ostatnio dodane komentarze do numerów premium

7043 windykacja
703703033 Złodzieje naciągacze
72818 Masz nieodebrane mms-y kliknij, żeby je odebrać, tylko że to sporo kosztuje i nie są one do mnie
708877568 Zajebisty seks telefon chociaż drogi
60468 podpucha jakiś tokenów aktywacyjnych serwisu MANIAC
76908 Dziwna sytuacja nie korzystam z żadnych usług premium a tu nagle do mojego i mojej żony numeru dopisanie co miesiac 15 PLN za bramkę SMS. Komu dziś potrzebna bramka SMS skoro SMS i MMS są nielimitowane? To jakaś sieć hakera. Zgłosiłem to operatorowi oraz złożyłem reklamację. Jeśli macie podobny kłopot róbcie to samo.
71905 Niechciany
7228 Pobiera kasę
703200200 ależ było moje zdziwienie jak przyszedł mi rachunek za połączenie z tą infolinią PKP 23zł !!! Płatna infolinia, odradzam. UWAGA: Koszty jak na tel 0700*
7252 sa bardzo natrętni i na siłę wciskają swoje głupoty, a co najgorsze przeszkadzaja i zabieraja czas.
79567 uwaga opłata naliczana podwójnie za zgłoszenie i za powiadomienie także za jedno przedłużenie koszt 22.14 zł
333 Jakiś spam i linki wysyła, radzę unikać,
708577055 Nie znana osoba i nie moge dodzwoniv
708708038 Bardzo drogi numer premium! Oferta kredytu. Sprawę zgłaszam odpowiednim organom.
92580 lipa. Zgłaszam sprawę do UoKiK.
74565 Zbiórka na cele humanitarne.
73212 SMS od niejakiego wróżbity Zefira. Straszy jakimiś kataklizmami czekającymi na mnie jak się nie oczyszczę za wysłany SMS
92599 92599nie dawać się naciągnąć, kieszeń boli jak diabliii
7393 niechciane sms premium z serwisu towarzyskiehgo
72840 72840-SMS o treści nakłaniającego na spotkanie towarzyskie.
73944 informuje iz sprawe przekazalem na policje i do prokuratury poniewaz udostepniacie dziecia zdjecia golych bab
73173 Jeżeli operator pobiera dodatkowe opłaty to uczestnicy w przestępstwie
72277 Nęka bzdurami
7339 Nigdy nie dajcie się nabrać na ten numer mnie wyssał cały hajs z konta. Ten numer to 7339 uważajcie na siebie.
92522 Oszustwo na filmy, trzy SMS po 30,75
60200 informacja o losie na 30000PLN
60100 Numer Premium. UWAGA!
74567 Inpost. Opłata za przedłużenie paczkomatu.
708403196 Chcą by odpisać na płatne sms, uważajcie na ten numer.
71908 dostałam sms-a z tego nr. "chroń swoje dane osobowe.....i sprawdź co wiedzą tobie banki "....z odsyłaczem na jakąś stronę www....
703500202 Katastrofa. 33 zł za 9 min. połączenia i zero informacji.
71806 Tym numerem zarządza Teleaudio DWA sp. z o.o.
71816 Tym numerem zarządza Teleaudio DWA sp. z o.o.
72140 Tym numerem zarządza Teleaudio DWA sp. z o.o.
7169 Tym numerem zarządza Teleaudio DWA sp. z o.o.
73570 wróżka i naciąganie na kasę - sms premium
708877503 Numer Wróżki. Pani z wewnętrznego 540 bardzo mi pomogła. miałam problemy z zaufaniem do swojego faceta. Wróżka mi wszystko powiedziała i miała rację, drań mnie jednak zdradzał
708877549 Numer Wróżki. Pani z wewnętrznego 525 bardzo mi pomogła. miałam problemy z zaufaniem do swojego faceta. On zawsze mi mówił, że nie mam się o co martwić, że zaczynam przesadzać itd. Nie wierzyłam mu, czułam się jak wariatka, wciąż go podejrzewałam. Byłam już naprawdę zdesperowana, nie wiedziałam co zrobić. W końcu zadzwoniłam do wróżki w tej sprawie. Szczerze mówiąc to sama myślałam, że niewiele to pomoże. Jednak ona mi wszystko powiedziała! Doradziła jak, gdzie, i kiedy go przyłapać, no i się udało! Wszystko było tak jak powiedziała, bydlak jeszcze próbował mi wszystko "wyjaśnić"... A ta dziw** jeszcze miała uśmieszek na twarzy! Normalnie myślałam, że ją zabiję!!! To było okropne, ale cieszę się, że skorzystałam z wróżki, bo inaczej pewnie wciąż bym była z tym sk**** co mnie zdradzał i wariatkę ze mnie robił!!! W każdym razie gorąco polecam tą panią z nr. wewnętrznym 525. Jeżeli macie jakieś problemy których sami nie możecie rozwiązać!!
708877547 Płatny sex telefon.
7322 przychodzi wiadomość: "Hubert z TVN: GRATULACJE!". Czyli naciąganie na SMS premium.
7711 SMS, straszenie duchami, złymi osobami w okolicy lub namowy na "wielką fortunę".
708403100 Naciąganie na płatne SMS premium. Uwaga.
708777055 UWAGA: naciąganie na płatne smsy.
71130 Piszą smsy o mądrej cygance... Zwykłe naciąganie...
703403321 Nie pamiętam kto i po co dzwonił, wiem tylko że za odebrane połączenie muszę zapłacić 5.17 -trwało 1'20
7350 Dzisiaj tel. Z krótką info: dzwonie z TVP. Masz szansę wygrać 30 tys zł. Za chwilę otrzymasz sms. Potem sms żeby wysłać swoje imię. Jakim prawem WP. Pl występuje w imieniu TVP? Oszustwo!
708777178 Nie należy oddzwaniać na ten numer 708777178, pozdrawiam.
71099 Wróżka próbuje naciągnąć na płatną usługę SMS. Wpierw pod pretekstem pieniędzy czy miłości. Następnie lecą już tylko groźby, że jeśli nie odpowiem na SMS-a to czeka mnie klątwa i nieszczęścia itd.

PREMIUM

Wyszukaj artykuł

Wyszukaj artykuł korzystająć z wyszukiwarki. Możesz wpisać słowa kluczowe oddzielając je przecinkami

Najnowsze artykuły

KDDI tworzy plany 5G z Ericsson, Nokia i Samsung

KDDI podpisało umowy z Ericssonem, Nokią i Samsungiem, aby dostarczyć sprzęt do swojej sieci 5G. Drugi co do wielkości operator sieci komórkowej w Japonii planuje rozpocząć wdrażanie usług 5G w marcu

Nowość

Vodafone Ireland aktywuje usługę 5G w 5 miastach

Firma Vodafone Ireland przekroczyła dziś narzucony sobie termin uruchomienia komercyjnej sieci 5G, oferując usługę w różnych częściach pięciu miast. Operator sieci wcześniej ogłosił plany aktywacji u

Nowość

Numery PREMIUM

Numery premium o podwyższonej opłacie

Numery premium lub usługi "premium rate" to skrócone numery telefonów (zazwyczaj), z którymi połączenie (lub SMS) kosztuje znaczn

Nowość

T-Mobile USA spodziewa się zamknięcia połączenia sprintu na początku 2020 roku

Proponowane połączenie T-Mobile US ze Sprintem zajęło więcej czasu niż planowano, ale dyrektor generalny John Legere wykorzystał to jako okazję do dalszego przygotowania się do integracji swoich siec

Nowość